2 Şubat 2018 Cuma

kırmızı pancar turşusu


günaydın kelebek ile ilgili görsel sonucu

günaydın,
güzelliklerin ve bütün iyiliklerin hepimizle olduğu bir ay olsun

şubat ayının bu ilk günleri, 
ılık bir kış yaşadığımız güzel bir akdeniz ilçesinde 
yaşamaktan çok mutluyum
burada pek sık yemek ve mutfak işleri ile uğraşmasam da
yinede yemek her zaman benim için sağlık, şifa ve keyif kaynağım olmuştur.

daha öncede deneyip sevdiğim, 
fakat mutfakta sıklıkla kullanmadığım bir sebze kırmızı pancar
2 hafta önce iş yerinden arkadaşlarla pazara gittiğimizde tavsiye üzerine aldım.
faydalarını dinleyince dahada tatlı geldi.
kahvaltılarda çiğ çiğ tüketmeyi sevdim.
internette faydalarını okuduğumda şeker rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gereken bir sebze olduğunu düşünüyorum...
hayatın her alanında olduğu gibi
hiçbirşeyin dengesini kaçırmamak gerekiyor.

kırmızı pancar turşusu:


pancarları soyup, patates gibi kalem kalem doğradım.
doğramak kısmı düşündüğünüzden zor olabilir
bıçağı dikkatli kullanın derim.


üstüne geçecek kadar su koyup orta ateşte 10 dk pişirdim.soğumaya bırakıp, cam kavanozlara aldığım pancarların yarısına gelecek şekilde sirke, üstünü de haşlama suyu ile tamamladım..
tercihen sarmısak konabilir..diğer tarifleri inceleyip damak tadınıza göre eklemeler yapabilirsinizKırmızı pancarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde
saç dökülmesi,
sedef,
egzama,
ürtiker,
kurdeşen ve karaciğer hastalıkları ile vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalı olduğu bildirildi.

Bağışıklığı güçlendiriyor
Bağışıklık sisteminin hücreleri görevlerini yerine getirebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Enfeksiyon ve stres anlarında plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlıyor. Yapılan çalışmalar; solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalması ve hastalık süresinin kısa sürmesinde yeteri kadar C vitamini alımının önemine işaret ediyor.

 Bilişsel fonksiyonları iyileştiriyor
Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. İlerleyen yaşla beyne giden kan akışı yavaşladığından bilişsel fonksiyonlar giderek azalıyor. Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki azalma bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor.
Vücudumuzda nitrik oksit miktarındaki azalma beyne giden kan akışını ve beyindeki hücresel iletişimi bozabildiğinden, bu durum kronikleşirse beyin hasarı ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden oluyor. Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynuyor.

Kan basıncını dengeliyor
Yiyeceklerle alınan nitrat, vücutta nitrik okside indirgeniyor, nitrik oksit damarları gevşetip rahatlatıyor. Bu da kan dolaşımını iyileştirerek, kan basıncını düşürüyor. Kan basıncının yüksek seyretmesi kalp krizi, inme, kronik kalp yetmezliği ve böbrek hastalıklarına neden olabiliyor.

Kalbi koruyor, kanserle savaşıyor
Kırmızı pancara mor rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özellik gösteriyor. Vücudumuz her gün dışarıdan gelen ya da kendi oluşturduğu serbest radikallere yani kanserden kronik kalp yetmezliğine dek birçok hastalığa neden olabilecek zararlı maddelere maruz kalıyor.

İçeriğindeki betalainin antioksidan özellik göstermesi sayesinde bu serbest radikallerle savaşıyor ve bu özelliği sayesinde kalbi koruyor, kansere karşı savaşıyor. Ayrıca kırmızı pancarda bulunan betalain, plazmada bulunan ve kalp hastalıklarının oluşmasına neden olan homosistein düzeyini azaltarak da kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Sindirim sistemini düzenliyor
 "Orta boy bir kırmızı pancar yaklaşık 4 gram diyet posası içerir ve bu sayede bağırsaklarımızı korurken, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları önler. Ayrıca yeterli posa tüketimi kolon kanserine karşı koruyucu niteliktedir" diyor.

4 yorum: